Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
A szigetország óriásit álmodik: két éven belül mélytengeri bányászatba kezd, hogy ritkaföldfémekhez jusson. Technológia még nincs, de az ambíciók nagyok.
Japán a világ egyik legnagyobb ritkaföldfém-importőre. A chipgyártáshoz és elektromos akkumulátorokhoz nélkülözhetetlen anyagok feletti kereskedelem 60 százalékát jelenleg Kína uralja. Ezen kíván változtatni Tokió azzal, hogy beindítja saját kitermelését. A felszíni készletek hiányában azonban egészen mélyen, az óceán 6000 méteres mélységében kell bányászatot kiépíteni ahhoz, hogy a terv valóra váljon, és az ország saját készletekkel rendelkezzen a jelen és a jövő iparát meghatározó fémekből.
Japán új nemzetbiztonsági stratégiájának szerves részét képezi a Kínától való gazdasági függetlenedés, különös tekintettel a ritkaföldfémekre. 2024-től ezért már a mélytengeri bányászat eddig ismeretlen módját tervezi alkalmazni az ország keleti részén, a Minami-tori-shima atoll sziget mellett. Az ilyen mélységben végrehajtott bányászathoz jelenleg még nincs kifejlesztett technológia, a ritkaföldfémekben gazdag iszap ugyanis merőben más kitermelési módszert igényel, mint a gáz vagy a kőolaj felszínre hozatala.
A jelek mindenesetre biztatóak: 2022 nyarán a kutatók 2470 méteres mélységből már képesek voltak iszapot szivattyúzni, a hat kilométer megcélzásához pedig most kezdik továbbfejleszteni a technológiát.
A kormány kiegészítő költségvetésében csak 2022-re vonatkozóan 6 milliárd jent (mintegy 44 millió dollárt) irányozott elő pusztán a fejlesztési kutatásokra.
Fotó: 123RF